Hliníková samonosná brána a bránička s výplňou drevoplast, realizácia Špačine, okr. Trnava

01.08.2023

     V obci Špačince, okres Trnava sme realizovali túto hliníkovú samonosnú bránu s bráničkou, pričom ich výplňou bol drevoplast. 

     Požiadavka zákazníka bola umiestniť drevoplast na hliníkový rám, nie bežne ako sa poväčšmi dáva horizontálne ale vertikálne. Je to zložitejšie a trebalo veľa vecí vymyslieť a podoľaďovať. Rám brány a bráničky je vyrobený z jakolových hliníkových profilov 50/50/3 mm, pričom spodný profil na veľkej bráne je o rozmere 80/50/3 mm. Následne bola zákazníkom predložená požiadavka, aby sa veľká samonosná brána nezavetrovala bežne vzadu, nakoľko by bolo vidieť cez drevoplast zavetrovacie hliníkové profily. Úplne tomu rozumiem a tak sme vyskúšali zavetriť bránu zvislými hliníkovými profilmy, ktoré boli esteticky skryté za drevoplat, pričom boli umietnené, každých 50 cm. Veľká brána je nesená na samonosnom profile, pri ktorom vzniká pod bránou bežná medzera 80 mm tak ako pri pozinkovanom železnom samonosnom profile.

     Súčasťou dodávky je i vchodová hliníková bránička s na mieru vyrobeným hliníkovým madlom po celej jej výške. Chodník za bráničkou je mierne do spádu, preto sme zvolili pod ňou rovnako medzeru 80 mm. Z hora aj z dola je drevolplast prekrytý krýcím profilom vo farbe rámu ako i na bráne tak i na bráničke. Medzery medzi múrikom a bráničkou sú prekryté rovnako hliníkovými profilmi.

     Brána je široká 310 cm, 460 cm aj s presahom a bránička má šírku 100 cm. Výška oboch je 150 cm, pričom požiadavka zákazníka bola, aby bránička a brána bola po vrch oplotenia. Zanechali sme iba potrebný techniký odskok 10mm. Farba na hliníkové rámy bola zvolená čierna RAL 9005 v jemnej štruktúre.    

     Na predmetnú realizáciu bol vybratý kvalitný drevoplast od spoločnosti Timbermax s označením P60 v bledej farbe Accoyu. Je to vlastne hranol o rozmere 60/40 mm v drevodekore bledej farby. 

     Pohon na bránu si zákazník zabezpečoval sám. 

Želáme dlhoročné bezbroblémové užívanie. Viac informácií a foto nájdete na stránke:

https://www.facebook.com/Juhokov/posts/pfbid02ddmVaEGr7ws5v318gP7eqhQGgXKjvDUJ2oCwQNGB3Qs8EXHXrrzJYdBE3KmP5rCJl<br>